8 bin yıllık tarihinin zenginliğiyle birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Afyonkarahisar’ın folklorik özelliklerini ön plana çıkarıldı. Festival, şehrin kültür ve sanat potansiyelini gözler önüne seriyor. 10- 13 Ekim tarihleri arasında Zafer Meydanı’nda düzenlenen festival, renkli görüntülere sahne oluyor.

Geleneksel el sanatlarını yaşatmak ve kentin kültür sanat potansiyelini ortaya çıkarmak amacıyla bu yıl ilk kez düzenlenen Kültür ve Sanat Günleri’ Zafer Meydanında başladı. Afyonkarahisar’ı adeta kültür ve sanat şehri haline getiren festivalde el sanatları ustalarının sunumları, atölye çalışmaları, geleneksel sporlar, konserler, hat çalışmaları, filmler, sergiler, ürünlerin tanıtımı, şiir şöleni, halk oyunları, konferanslar, söyleşiler yer alıyor.

Vali Mustafa Tutulmaz’ın himayesinde, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in öncülüğünde Afyonkarahisar’ın tarihi geçmişiyle bağ kurmayı sağlayan geleneksel el sanatlarını yaşatarak, kentin tanıtımına katkıda bulunacak festivale kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, STK’lar ve özel sektör destek verdi.

KATILIM YOĞUN OLDU

Zafer Meydanı’nda düzenlenen açılış töreni, kurdele kesimi ile devam etti. Festivale Vali Mustafa Tutulmaz, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş, Belediye Başkanvekili Murat Öner, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, Afyonkarahisar Sağlık Bilimler Üniversitesi (AFSÜ) Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, ilçe ve belde belediye başkanları, STK temsilcileri ile geleneksel el sanatlarıyla uğraşan sanatkârlar katıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği festival, Vali Tutulmaz ve beraberindekilerin stantları gezmesi ile devam etti.

KORTEJ YÜRÜYÜŞÜYLE BAŞLADI

1.Altıneller Geleneksel El Sanatları Festival açılışı öncesi il protokolü Afyonkarahisar Belediyesi Mehteran Takımı eşliğinde İmaret Camii önünden Zafer Meydanına Kortej yürüyüşü gerçekleştirdi.

Festivalin açılış konuşmasını İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır yaptı. Festival hakkında bilgiler veren Tanır, geleneksel el sanatlarını yaşatmak ve kentin kültür sanat potansiyelini ortaya çıkarmak amacıyla bu yıl ilk kez düzenlenen Afyonkarahisar 1. Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali’nin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

“ŞEHRİMİZİN TANITIMINA KATKI SAĞLAYAMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Belediye Başkan Yardımcısı Murat Öner, Afyonkarahisar Belediyesi olarak Ahmet Şemseddin Karahisari Kültür Sanat Günleri El Sanatları Festivaline işbirliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Kültür ve sosyal etkinliklerin merkezi haline gelen Zafer Meydanı’nda Kültür ve Turizm Bakanlığımızın katkılarıyla Valiliğimiz ile Belediyemizin işbirliğinde düzenlenen festivalde, bugün dahil dört gün boyunca 17 ilçe belediyemizle birlikte şehrimizin kültür ve sanatını bilen bilmeyen herkese aktarmaya çalışacaklarına dikkat çeken Başkan Yardımcısı Murat Öner “8 bin yıllık tarihi zenginliğiyle birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Afyonkarahisar’ın folklorik özelliklerini ön plana çıkaracak, şehrin kültür ve sanat potansiyelini gözler önüne sereceğiz. Tarihi geçmişimizle bağ kurmamızı sağlayan geleneksel el sanatlarımızı yaşatarak şehrimizin tanıtımına da katkı sağlayacağız.

“DESTEK VEREN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİZ”

Bu vesileyle, desteklerini her zaman hissettiğimiz Sayın Valimiz Mustafa Tutulmaz’a, Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’e ve bu festivale destek veren tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza, ilçe kaymaklarımıza, belediye başkanlarımıza, sivil toplum kuruluşu ve özel sektör temsilcilerine teşekkür ediyorum. Festivalimizin şehrimize hayırlı ve uğurlu olmasın diliyor, geleneksel hale gelmesi temennisiyle bir kez daha tüm katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma Genel Müdürü Okan İbiş ise bereketli toprakları, şifalı termal kaynakları ve pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış binlerce yıllık tarihi ve kültürel değerleriyle Anadolu’nun incisi Afyonkarahisar’da böylesi güzel bir festivale katılmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

“AMACIMIZ KÜLTÜREL DEĞERLERİMİZİN KORUNMASI”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma Genel Müdürü Okan İbiş, “Sanatçıyı, halkı, yerel yönetimleri bir araya getiren, bu sayede kültürel çeşitliliğin korunmasına ve kültürler arası diyalogun geliştirilmesine katkı sağlayan bir etkinlik olarak Altıneller Geleneksel EL Sanatları Festivalinin düzenlenmesindeki tek amacımız kültürel değerlerimizin korunması, yaşatılması, kuşaktan kuşağa aktarılması geleneği sürdüren sanatçılarımızın tanıtılması ve desteklenmesidir. Aynı zamanda bu etkinlikler vasıtasıyla el sanatlarında teknik, motif, renk malzeme gibi unsurlar ile adabı, ahilik kültürü gibi konularda sanatçılar için önemli bir paylaşım ve bilgi alışverişi ortamını sağladığını görüyoruz. İnançla. Tarihle, deneyimle bilgi ve coğrafyayla yoğrulmuş değerler, medeniyetleri oluşturur. Bizler toplumda birlik ve bütünlük oluşturan, kültürel bağları güçlendiren ve gelenek devamlılığını sağlayan unsurlar olması ve insanlar için geçmiş ve gelecek arasında bağlantı kuran bir köprü olması nedeniyle kültürel değerlerimize büyük önem vermekteyiz. Geleneksel olanı yansıtan sanatların kaybolmaması, yaşatılması geçmişle geleceğe daha iyi entegre edecek tarihi bağların yanı sıra güncel kültürel bağların ve aidiyet duygusunun oluşup güçlenmesine de yardımcı olacaktır” dedi.

“HER GEÇEN GÜN ETKİNLİKLERİMİZİ ARTTIRIYORUZ”

Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz ise Afyonkarahisar’ın çok güzel bir etkinliğe daha ev sahipliği yaptığını söyledi. Bu tür etkinliklerin şehrimizin tanıtımına büyük katkısı olduğuna dikkat çeken Vali Tutulmaz; “Gerçekten güzel bir etkinliğe Afyonkarahisar’ımız ev sahipliği yapıyor. Her geçen gün birbirini aratmayacak şekilde güzel etkinlikler yapıyoruz ki bu etkinlikler nihayetinde şehrimizin tanıtımına daha bilinirliğine ve ayrıca kültürel değerlerimizi kuşaktan kuşağa aktarmasına ve sanatçılarıma değer verme yönünde büyük etkinliklerdir. Birde uzun ömürlü bir etkinlik olması dileğiyle birincisi diye başlattık. Afyonkarahisar’ımızın potansiyelini tanıtmak adına birçok etkinlikler yapıyoruz. Son dönemler de yaptığımız festivaller fuarlar çalıştaylar yaparak Şehrimizi daha çok tanıtmak istiyoruz. Turizm önemli kaynaklardan birisi. Sanayi ne kadar gelişmiş olursa olsun toplumların Turizm’den elde ettiği gelir önemli ve bunun her geçen gün önemi daha çok artmaktadır. Bizim toplumumuzda değerlerimiz çok fazla. Ancak Turizm denilince akla ilk gelen sadece güneş ve deniz Turizmi olarak akla geliyor. Belki yurt dışından çok sayıda insan bu alanda geldiği için bu alan ön planda. Ancak bizim alternatif Turizmi geliştirmek adına gayret sarf etmemiz çalışmamız gerekiyor. Sadece deniz ve güneş Turizmi ile kaldığı zaman bu mevcut değerlerimizi yeterince değerlendiremediğimiz sonucu ortaya çıkıyor” dedi.

AFYONKARAHİSAR BİRÇOK MEDENİYETE EV SAHİPLİĞİ YAPMIŞ BİR İL

Afyonkarahisar’ın iklimlerin kesiştiği yer olması nedeniyle birçok medeniyete de ev sahipliği yaptığını kaydeden Vali Tutulmaz; “Bu medeniyetlerin hepsinin kalıntıları şu anda şehrimizde mevcut. Bunların bundan sonraki kuşaklara aktarılması gerekir. Geçmişte belki zanaatkârlarımızın el emekleri ekonomik olarak bir değer ifade edebiliyordu. Zamanla bunlar azaldı ve toplumda yeterince değeri olmamaya başladı. Ancak bizim bu değerlere sahip çıkmamız lazım, bizim bir noktada geçmişimiz ile geleceğimiz arasında ki bağı kuracak olan değerlerdir. O yüzden sanat ve sanatçılara sahip çıkmamız lazım. Ayrıca Şehrimizi marka haline getirmeye çalışıyoruz. Bunu gerek yurt içinde gerekse Uluslararası alanda yer bulmaya çalışıyoruz. Avrupa termal kentler birliğine Şehrimiz kabul edildi. Şu anda 40 ilden birisi Afyonkarahisar. Yine UNESCO’ya gastronomi alanında başvurumuzu yaptık ilk 2 aşamayı geçtik, şu anda değerlendirme aşamasında ümitliyiz. İnanıyorum ki Şehrimizi yaratıcı şehirlerarasına sokacağız. Bu tür etkinlikler şehrimize ağır ağır sınıf atlatıyor bir üst lige çıkıyoruz. Her etkinlik ilimize artı değer katıyor” dedi. Konuşmaların ardından il protokolü, şehrimizin kültürel ve sanatsal değerlerinin tanıtıldığı 1. Altıneller Geleneksel El Sanatları Festivali çerçevesinde açılan birbirinden güzel stantları gezdi.