Amerikan Kültür Okul Öncesi Eğitim Kurumları Türkiye’nin eğitim sektöründeki en büyük ve en yaygın kuruluşlardan birisi. Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde eğitim sektöründe yatırımlar yapıyorlar.

Türkiye’deki Amerikan Kültür Okul Öncesi Eğitim Kurumlarının tüm yöneticileri de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup, tamamı eğitim kökenli öğretmenlerden oluşuyor.

100′ ün üzerinde temsilciliği ile Türkiye’ nin En Büyük Dil Okulları network’ü, Amerikan Kültür Dil Okulları, çocuklara özel bir yapılanmayı AKD Kids Ana Okulları ile sunuyor.. AKD Kids Ana Okulları, çocuk güvenliği maksimum düzeyde gözetilerek hazırlanan binalarda, özel yöntemler uygularak İngilizce öğretip  çocukların kişisel gelişimlerini destekleyen ders ve aktiviteler sunuyorlar.

Fatma ve Eyyüp Algül çifti bu işe resmen hayatlarını koymuşlar ve okula gelen her öğrenciyi kendi evlatlarından asla ayırt etmiyorlar. Her iki şubede çok şık nezih ve hijyen had safhada..Öğretmenleri ise son derece kaliteli…

Okullar, uygulanan yüksek kalite standartları sayesinde; 2011 Yılı Avrupa Birliği Kalite Ödülünü, 2010-2011-2012 Yılları, üç yıl üst üste, Tüketici Kalite Ödüllerini almaya hak kazanmış ilk ve tek okul öncesi eğitim kurumları…

Bu arada Amerikan Kültür Eğitim Kurumları 4. Uluslararası Dünya Kalite Zirvesinde Dünyanın En Kaliteli Eğitim Kurumu Ödülünü de Almış.

Bakın Afyonkarahisarda ise iki şubesi var. Biri Şuhut yolu üzeri Fevzi Çakmak mahallesinde, birisi de Uydukentte..

Her sınıfta 2 öğretmen, Çift Ana Dil, Avrupa Dil Portfolyosu, Organik Gıda ve Hijyen, Güler Yüz Etkinlikleri, Yüzme Bale & Modern Danslar, Müzik Etkinlikleri Sanat Etkinlikleri, Drama Etkinlikleri, Oyun-Hareket Etkinlikleri At Biniciliği ve daha neler neler var.

AKD Kids Afyon ile ilgili tüm sorularımızı değerli kurucu müdüre hanım Fatma Algül hanımefendiye  sorduk. Bakın aldığımız cevaplar;

YABANCI DİL EĞİTİMİNE ERKEN YAŞTA BAŞLAMANIN FAYDALARI NELERDİR?

  • Çocuklar, ana dillerini öğrenebilmek için doğuştan sahip oldukları dil öğrenme yeteneklerini İngilizce öğrenmek için de kullanabileceklerini kısa zamanda fark ederler.
  • OKUL öncesi çocuklar daha çok oyun benzeri faaliyetler yardımı ile öğrenirler. Bir yetişkinin eşliğinde yapılan etkinliklerde yer alarak dili öğrenmeye istekli hale gelirler. Önce faaliyeti anlar, daha sonra da yetişkinin konuştuğu dilden anlam çıkarırlar.
  • Çocukların İngilizceyi günlük hayatlarıyla özdeşleştirmek için daha çok imkanları vardır. Okul programları buna uygun oluşturulduğunda, zihinleri bir yetişkin kadar çok bilgiyle dolmadığından öğrendiklerini daha kolay akıllarında tutabilirler. Dil öğrenirken bir yetişkin gibi strese girmezler.
  • Küçük yaşlarda ikinci bir dili öğrenmeye başlayan çocuklar, hayatlarının ilerleyen dönemlerinde üçüncü, dördüncü dili öğrenmeye çalıştıklarında aynı doğal öğrenme yeteneklerini kullanırlar. Bu sayede, sadece ana dilini bilen bir çocuğa oranla yeni dil öğrenme yetenekleri daha gelişmiş olur.
  • Dili öğrenirken kendiliğinden öğrenen çocukların diğer çocuk ve yetişkinlere göre dil telaffuzları daha iyi olur. Ayrıca yabancı dile ve dili konuşan kültüre karşı yüksek duyarlılık gösterirler.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM NEDEN GEREKLİDİR

* Çocukta zeka gelişiminin %70 lik kısmı 7 yaşına kadar tamamlanır ve öğrenme becerisi bu yaşta gelişir.

* Çocuğun grup içine katılması, sağlıklı ilişkiler kurması, kültürel değerlerine sahip çıkması, sosyalleşmesi gibi olgular bu yaşta gelişir.

* Bu dönemdeki sapma ve olumsuzluklar çocuğun bütün yaşamını olumsuz yönde etkiler.

* Farklı kültür ortamlarından ve ailelerden gelen çocuklar ortak bir yetişme ortamına okul öncesi eğitim kurumlarında ulaşır. Çocuk kendine güven duygusunu bu kurumlarda kazanmaya başlar.

* Dilini doğru, yanlışsız ve güzel konuşma özelliğini bu yaşta öğrenir. Toplumu, çevreyi, evreni ve insan davranışlarını tanımaya başlar.

* Nesneleri, eşya ve varlıkları, temel bir takım becerileri, davranışları, olumlulukları ve olumsuzlukları öğrenmeye başlama yaşı 4-6 yaşları arasındadır.

* Aile içi desteğin tek başına yetmediği, çocuğun kendi yaşıtlarıyla birlikte olabileceği, bedensel ve zihinsel gelişmelerini sağlıklı biçimde sürdürebilecekleri bir ortam olduğu için okul öncesi eğitim zorunlu ve gereklidir.

Bu röportajdan sonra Ne diyelim, yavrularınızı evlatlarınızı dahası geleceği gören anne ve babaların eğitimdeki tek adresleri kesinlikle burası diyoruz.

 

 Afyon MagazinAfyonCitylife