Afyonkarahisar Belediyesi bünyesinde hazırlanan ve 40 Hatimli Şifalı Aşurenin duası Mevlevi-Türbe Camii’nde yapıldı. 40 kazanda pişirilerek hazırlanan şifalı aşure,  (20 Eylül) Cuma Namazı sonrası vatandaşlarımıza ikram edildi. Bu yıl ki etkinliklerde tam 75 bin kap aşure dağıtıldı. Düzenlenen etkinliklere şehir dışındaki çok sayıda önemli konukta iştirak ederken, renkli anlar özel karelerde objektiflere yansıdı.

AK Parti Yerel Yönetimler Bölge Başkanı Av. Abdurrahman Öz, Afyonkarahisar’ın abide şahsiyetlerinden Mevlana’nın Torunu Sultan Divani Hazretleri’nin anılması amacıyla düzenlenen şifalı aşure etkinliklerine katıldılar. Abdurrahman Öz’e AK Parti İl Başkanı Hüseyin Sezen ve Başkan Yardımcımız Süleyman Karakuş eşlik etti.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’de Afyonkarahisar’a özgü bir gelenek olan Sultan Divâni Hazretlerini Anma ve 40 Hatimli Aşure Günü etkinliğine katıldı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve il protokolünün iştirak ettiği etkinlikte, 40 hafızın, 40 hatimle pişirdiği şifalı aşure, Mevlevi (Türbe) Cami avlusunu dolduran vatandaşlara ve şehrin her yerine dağıtıldı. Her yıl farklı bir temanın işlendiği aşure kazanlarında bu yıl, ay yıldızlı Türkiye haritası üzerine, “Biz biriz, beraberiz ve hep birlikte Türkiyeyiz” yazılı aşure kazanı ise büyük beğeni topladı.