Dana, dana olalı böyle zulüm görmedi desek abartmış olmayız. Afyonkarahisar’da bu yıl ilki yapılan GASTRO Afyon Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali için hazırlanan 200 kiloluk dana çevirme, bir anda alev aldı. Görevliler ve çevredekiler alevleri söndürmek için yoğun çaba sarf ettiler. Deyim yerindeyse “zavallı Dana bu dünyada cehennemi yaşadı” diyen konuklar ise oldukça şaşkındı.

Afyonkarahisar’ın tanıtımı amacıyla bu yıl ilki düzenlenen GASTRO Afyon Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Ahmet Necdet Sezer Kampüsü (ANS) Barış Manço Kültür Parkı’nda başladı.

ZAVALLI DANA DÜNYADA CEHENNEMİ YAŞADI.

Yurt içi ve dışından ustaların katıldığı ve Afyonkarahisar’ın yöresel yemeklerinin ön plana çıkarıldığı festival için dana çevirme hazırlandı.

Yaklaşık 200 kilo ağırlığındaki dana, festival için hazırlanan sahnenin yanına kurulan sistemle pişirilmeye başladı. Altına yakılan ateş ve özel düzenekle çevrilerek pişirilen dana eti bir anda alev aldı.

DANA DÜNYADA CEHENNEMİ YAŞADI!..

Görevliler ve çevredekiler alevleri söndürmek için yoğun çaba sarf ettiler. Normalde pişerken çevrilmesi gereken düzenek öylelikle bırakılırken, demir aksamda ateşin etkisiyle ısındı ve çevirme düzeni demir olunca yetkililer çevirme işini yapamadılar. Soğumuş kül ve suyla yapılan müdahale sonrası ateş ve alevler söndürüldü ama dana çevirmenin üzeri tamamen siyah yanık tabakayla kaplandı. Çevredeki şaşkın misafirler ise olayı cep telefonlarıyla görüntülemeye çalıştılar.

Türkiye Aşçılar Federasyonu Gençlik Kolları Başkanı Yılmaz Korkmaz, dananın yağlı ve büyük olmasından dolayı bir anda alev aldığını belirterek şöyle konuştu “ Ateş Haliyle kor hazır halde yanmayı bekliyor. Dananın yağları ısınıp inmeye başladığında közün altındaki külle birleşince alev aldı. Bu bizim pikniklerde de sürekli başımıza gelir. Burada önemli olan ateşin içindeki havayı almaktır” dedi.

 

Afyon MagazinAfyonCitylife