Laos, Güney Asya gezimde gördüğüm ülkeler arasında en az bozulmuş olan ülkeydi. Modern dünyanın ve modernleşmenin getirdiği şehir yaşamından uzakta kentler daha çok büyük bir kasaba görünümünde.

Bu doğrusu bana daha da çekici geldi. Coğrafyasının güzelliği, yol boyunca gördüğüm ormanlar, telefonun çekmediği, TV ve elektriğin dahi olmadığı köyleri, pazar yerleri, sakin ve huzurlu görünen güler yüzlü insanlarının sıcaklığıyla pek sevdiğim bir yer oldu.

Laos Hakkında Bilgiler

Laos, 6,5 milyonluk nüfusa sahip, üniter komünist tek parti ile yönetiliyor. Güney Asya’da yer alan Laos, 16 eyalete sahip. Başkent Vientiane 754 bin nüfusa sahip. Halkın %55’i Lao, %11’i Khmaou, %8’i Hmonglardan oluşturuyor. %26’sını ise diğer küçük etnik gruplar oluşturuyor.

Para Birimi Lao KIP 1 TL= 4444 KIP ediyor. %60 Budist iken %40’ı eski animist inançlara (ruhlara) inanıyor. Ülke telefon kodu 856. Çoğu yerde internet oldukça yavaş ve pahalı.

Laos Haritası

Ülke 60 yıl Fransız sömürgesi olarak kaldıktan sonra 1953’te bağımsızlığına kavuşuyor. 1964-73 arasında ABD’nin yürüttüğü Gizli Savaş’ta, Laos savaşa dâhil bile değilken ülkenin üzerine 2 milyon ton bomba bırakıldı. Dünyanın en çok bombalanan ülkesi olarak tarihe geçti.

Laos Gezilecek Yerler

  1. Vientiane

Laos-Gezi-Rehberi

Ptuxay Anıtı, Vientiane

Başkent Vientiane’deki Travel Information Center, ziyaret edilerek ücretsiz ülke haritaları ve broşürleri alınabilir. Bu turizm ofisinde ülkede ziyaret edebileceğiniz yerler hakkında bilgiler veren dev haritalar ve fotoğraflar yer alıyor.

Vientiane’de bulunan  Sangha College (Wat Onteu)’da ayda bir düzenlenen Budist rahiplerle sohbet etkinliğine katılınabilir.

Vientiane’deki Paris’teki Champs-Élysées’e benzeyen Patuxay görülebilir. Yine UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinede yer alan Laoluların gurur kaynağı That Luang ve içerisinde yüzlerce Buddha heykelinin bulunduğu Buddha Park görülmelidir.

  1. Luang Prabang

Luang Prabang Monks

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Luang Prabang şehri ünlü restoranlarında hem batı hem de Laos’a özgü menülerin keyfi çıkarılabilir.

Luang Prabang’da bisiklet kiralayıp şehri kolayca dolaşmak mümkün. Akşam kurulan gece marketi Asya’nın en güzel marketlerinden biridir. El sanatları ürünlerinden, ev yapımı içerisinde yılan, akrep olan viskilere, hediyelik eşyalardan, zengin yemek ve meyve seçeneklerine rastlamak mümkün.

Luang Prabang’da bulunan içerisinde irili ufaklı binlerce Buddha heykelciklerinin bulunduğu Pak Ou Mağarası ziyaret edilebilir. Fil safarisi, viski yapan köy ziyaretleri ve Kuang Si Fa Şelalesi görülmelidir.

  1. Mekong Nehri ve Pakbeng

Mekong-River-Pakbeng

Pakbeng’e yolculuk, Mekong Nehri

4350 km uzunluğuyla dünyanın on ikinci uzun nehri olan Mekong Nehri üzerinde yolculuk yapmak turistlerin en çok ilgi gösterdiği aktivitelerden biridir. Luang Prabang’dan Pakbeng’e Mekong üzerinden ulaşmak mümkün.

  1. Vang Vieng

Laos-Gezisi-Vang-Vieng

Vang Vieng, Laos

Vang Vieng’de tubing, nehirde kayaking, mağara ve geleneksel Khamu köyleri ziyaret edilebilir.

  1. Luang Namtha

Luang NamTha Trekking, Laos

Luang Namtha bakir ormanlarında eko trekkinglere katılmak isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsat. Bu trekkinglerde tamamen doğadan toplanan şeylerin bambu içerisinde nasıl pişirildiğine şahid olup tatmak mümkün. Modern dünyadan uzak ormanlar içerisinde yer alan Laos kabile köylerinde homestay kalınarak lokal hayat yakından keşfedilebilir.

Thai masajına benzer yanıyla dikkat çekse de kendine özgü dokunuşları olan Laos masajı denenmelidir. Fransız kültürünün etkilediği Laos’ta harika bauget ekmeği arasında sandviçlerin tadılmalıdır.

  1. Nong Khiaw

Nong Khiaw, Laos

Vietnam sınırına yakın Nong Khiaw ilginç kayalıklardan oluşan dağları, nehrindeki küçük adaları ve tekne turları ile ünlü bir yerdir. Bu sisler içerisindeki sakin kasabada trekking yapıp manzaranın tadını çıkarmak mümkün. Yine Nehirde yolculuk yapılabilir.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan Plain of Jars görülmesi gereken yerlerden biridir.  Ovada serpilmiş yüzlerce dev kavanozların sırrı hala net olarak anlaşılamamıştır.

Laos Hakkında Pratik Bilgiler

Turistik yerlere ulaşım ağı gayet iyi. Ülkenin yollarının büyük bir bölümü bozuk. Birkaç yüz kmlik yolları aşmak 10 saati bulabiliyor. Trafik sağdan akıyor, sakin bir trafik akışı var. Yollar kimi yerde gayet iyi, kimi yerde oldukça sarsıntılı seyahat yapılmak zorunda kalıyorsunuz

Laos Bayrağı Ülkede tahta kurularıyla ünlü, otel seçiminde dikkatli olmak gerekiyor. Sinek ve böcek koruyucu spreyleri yanınızdan ayırmamanızı tavsiye ederim.

Laos’a gitmek için en uygun zaman Kasım-Şubat arası veya Ağustos ayı. Mart-Mayıs arası sıcak sezondur. Bana kalırsa dört mevsim de ziyaret edilebilir elbette.

Laos yerel para birimi geçerli. Bankalar debit kart kullanarak her para çekmeniz mümkün. Herhangi bir ekstra ücret alınmıyor.

Budist olan ülkede başa dokunmak, ayak tabanını birine karşı uzatmak saygısızlık olarak kabul ediliyor.

Luang Prabang night market

Şemsiyeler, Luang Prabang Night Market

UNESCO Dünya Mirası Listesinde 2 yeri var. Luang Prabang Şehri ve Vat Phou tapınağı.

Konaklama ve yeme içme ucuz sayılır. Gittiğim bir çok şehirde konaklamaya verdiğim ücret 10-20 TL arasındaydı. Çoğunlukla homestay denilen yerleri tercih ettim.

Çoğu yerde sabit fiyatlar uygulanıyor. Küçük pazarlıklar yapmak mümkün. Halk oldukça fakir ve fiyatlar da makul. Bu nedenle de çok da pazarlık yapma gereği duymadım.

Turistik yerlerde hemen herkes İngilizce konuşabiliyor. İletişim kurmak mümkün.

Genç Budist monklar, Vientiane

Genç Budist monklar, Vientiane

Laos Turu İzlediğim Rota

Toplam 26 gün. Bunun tamamını Kuzey Laos bölgesinde geçirdim.

Bangkok→ Vientiane→ Vang Vieng→ Luang Prabang→ Pakbeng→ Oudom Xai→ Luang Nam Tha→ Udomxai→ Nong Khiaw→Luang Prabang→ Phonsavan→ Vientiane→ Bangkok

Laos Harcama Bütçesi

Laos seyahat severler için ekonomik bir ülke sayılabilir. Ülkede yeme içme ve konaklama çok ucuz. Ulaşım turist otobüsleri kullanılmadığı müddetçe oldukça ekonomik, ancak otobüsler çok eski model. Uzun yolculuklar için oldukça yorucu olabiliyor. Ortalama günlük 130,000-200,000 Baht (30-40TL) ile konaklama, ulaşım ve yeme içme masrafı karşılanabilir.

Toplamda 26 gün süren Laos turu tüm harcamalarımın ortalaması 29 TL (Mart 2012) tuttu. Oldukça düşük bütçe ile seyahat ettiğimi hatırlatayım. En uygun fiyatlı Laos otellerinde konakladım.

 

KEMAL KAYA