EMA Öztürk Thermal yenilenen yüzüyle şehrin vizyon otelleri arasında yerini aldı. Enfes mimarisi butik otel anlayışın temsili, muhteşem yapısı ve çalışanlarıyla otel gerçekten gastronomi şehrimizde misyon görevini layıkıyla aldı artık. Bakın otel müdürü değerli insan Seyfi Güler otel ve kurucular hakkında nasıl bilgiler veriyor ” Kurucumuz Ali Öztürk (1895-1958) Çanakkale ve Kurtuluş savaşı gazisi olup (1912-1923) 12 yıllık vatani görevini yerine getirip Başçavuş rütbesi ile 1923 yılında terhis olmuştur.

Afyonkarahisar tuz pazarındaki babasından kalma işyerini açarak ticarete yeniden başlamıştır. Ancak işyeri yol genişletme adı altında istimlak edilmiştir. Daha sonra belediye istimlak ettiği bu yerleri satışa çıkarmıştır. Dedemizin kendi yerini almaya gücü yetmemiştir. İki savaş gazisi dedemiz gazi maaşı dahi almamış üstelik dükkânı elinden alınmış ancak hiçbir zaman devletinden şikâyetçi olmamıştır. Dükkânları yıkılan diğer komşularla birlikte Yağ Hali’ ni inşa etmişlerdir.

Dedemizin vefatı ile işleri  Mahmut Öztürk devam ettirmiştir. 1984 yılında işletmemiz eski otogar karşısına taşınmıştır. 1989 yılında ise Atatürk Caddesine, 2004 yılında ise yeni çevre yolunda (Ankara-İzmir) üretim tesisini ve satış şubelerini açarak hizmete devam etmektedir.

Bugün ÖZTÜRK ailesi, Osmanlıdan miras kalan ve kuşaklar boyunca edinilen, geliştirilen tecrübelerle Lokum, Pişmaniye, Saray Helvası, Çifte Kavrulmuş Lokumlar, Ekmek Kadayıfı, Kaymaklı Şeker vs. üzerine bilgi birikiminin en yükseğine  ulaşmıştır.

Öztürk Şekerleme Saraylarını halen, kendilerinden önceki kuşaklar gibi, işlerle bütünüyle ve profesyonelce ilgilenmek üzere yetiştirilen üçüncü ve dördüncü kuşaklar birlikte yönetmektedir.

Öztürk Şekerleme Sarayı, Şekerci Hacı Mahmut Kaymak – Lokum Dünyası, Lokum Park markalarına ait üretim tesisi ve perakende satış mağazaları bulunmaktadır. Yerel tatları icad edenler kültürlerinin mimarlarıdır. Yöresel ürününün özel bit tat halinde milli kültürle harmanlanıp ülkemize armağan edilmesinde Afyonkarahisarlı ustalarımızın emeği büyüktür. Hepsini rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun.

Gelişen kentlerin hep batıya doğru ilerlediği gerçeğinden hareketle 1994 yılında şehrimizin batısında Erkmen Beldesinde aldığımız arsaya yeni bir işyeri yapmayı düşündük. Arsamızın bulunduğu bölge termal turizm alanı ilan edilince bizde bir termal otel yapmaya karar verdik (Ema Öztürk Thermal Otel).

Binamızın altında Öztürk Şekerleme Yöresel Ürünler Satış Merkezini kurarak hizmet vermeye başladık. Evrende değişmeyen tek şeyin değişim olduğu gerçeğinden hareketle değişmeye, gelişmeye ve dönüşmeye devam edeceğiz.

Üretimini yaptığımız geleneksel Osmanlı tatlarını taşıyan yüzlerce çeşit lokum, kaymaklı şeker, pişmaniye, saray helvası, ekmek kadayıfı, akide şekeri gibi gıdalarımızı unutturmamayı firmamızın kurulduğu tarihten bu günümüze, hijyen ve kaliteden ödün vermeden aynı güzellikte sağlıklı ürünler sunarak geleneksel tatlarımızı yeni nesillere aktarmayı kendimize ilke edindik.

Babamızdan aldığımız şu öğüdü hiç unutmadık. “Yiyemeyeceğiniz Bir Ürünü Almayın, Satmayın, Yapmayın HARAMDIR.” Bu altın öğüdü çocuklarımıza ve çalışanlarımıza da ezberlettik.

Öztürk Şekerleme Sarayı, Şekerci Hacı Mahmut Kaymak – Lokum Dünyası, Lokum Park, Ema Öztürk markaları olarak vizyonumuz markamızı yerelden ulusala, ulusaldan küresele taşımaktır.

Geleneksel tatlarımızı günümüz lezzetleri ile firmamızın kuruluşlundan beri süre gelen güvenirliğini gelecek kuşak temsilcilerimize en büyük mirasımız olarak devretmek. Yeni başladığımız termal otel işletmeciliği ile de (Ema Öztürk Thermal Otel) havzamızdan çıkmakta olan çok şifalı termal sularla, suyla gelen  sağlık konseptiyle hizmet vermeyi vizyon olarak ön görmekteyiz”

Bu kısa tanıtımla beraber Kadayıfçıoğlu petrolün hemen sağında yer alan EMA ÖZTÜRK termal otel yepyeni bir hizmet anlayısıyla gerçekten kalitenin ve ekonominin en hesaplısını otel müşterilerine sunmakta oldukça kararlı.