YAŞAM

FUARDA SAÇ EKİM UZMAN ELLERDE

SON TEKNOLOJİ FUE YÖNTEMİ İLE SAÇ EKİMİ ÖZEL FUAR HASTANESİNDE

Özel Fuar Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı, Uzm. Dr. Ali Ertan Ercan FUE yöntemi ile saç ekimini anlatıyor

Fue (foliküler ünite ekstraksiyonu) yönteminde saç kökleri sınırlı uyuşturma altında özel uçlu mikro motorlar ile tek tek alınaraksaçsız alanlara doğal saç çıkış açısı ve yönü dikkate alınarak yerleştirilir. Cerrahi bir girişim olmadığı için hastalar daha rahat karar vermekte ve bu tekniği tercih etmektedirler.

Fue yönteminde saçlar tek tek alınıp saçsız bölgelere nakledilir. Folikül çıkartma işleminden önce donör alandaki saçlar kesilerek 1 mm olacak kadar kısaltılır. Lokal anestezik ilaç ve saç kökü alınacak ve ekim yapılacak bölge uyuşturulur. Mikro motor ucu saç kılını ortalayacak şekilde deriye batırılıp çekilir. Kıl folikül ve onu çevreleyen mikroskobik doku ile birlikte bir mikro pensetik nazikçe çelkilir ve folliküler ünite gevşek tabandan ayrılarak gelir. Operasyonda greftlerin zarar görmesini minimalize eden bu otomatik sistem sayesinde operasyon süreleri kısalmış, zaman biriminde alınan greft sayısıda artmıştır. Folliküler üniteler bu şekilde toplandıktan sonra saçsız alanda açılan çok daha küçük deliklere yerleştirilirler. Her bir folliküler ünite ortalama 2 ila 3 follikül barındırır.

*Greftlerin alındığı bölgede doku alınmadan yalnızca ilgili kök hücresi üzerinde birebir çalışılmaktadır.

*Saç ekilen bölgede kesik ve dikiş işlemi olmaz. Köklerin alındığı bölgede 06-07 mm den küçük çaplı sıyrıklar oluşur bu sıyrıklar birkaç güne kapanır ve iz bırakmadan iyileşir.

*Bu teknikle ense bölgesinden alınan greftler saç transferlerinde kullanıldığı gibi kaş, bıyık,sakal transferlerinde de kullanılmaktadır.

*Bir seansta ortalama donör alanın durumuna ve ekilecek kök sayısına bağlı olarak 4.000 ila 6.000 kadar greft alınabilir.

*Her greftte 1 ila 3 arasında saç teli bulunmaktadır. 1 greft saç ortalama 2 – 2,5 saç teli kabul edilir.

* Elde edilen kök sayısına ve açıklığa bağlı olarak santimetrekare başına 50 – 60 saç kökü ekmek mümkündür.

*Ayrıca operasyon sonrası günlerde ağrının az olması ve iyileşme süresinin kısa olması da bu yöntemin tercih nedenlerindendir.

Ekilen saçlar 1.ayın sonunda genelde dökülürler, saç ekiminde 2 – 3 ay sonra çıkmaya ve uzamaya başlar.6.ayda saçlar göz dolduracak kadar gelişir.Fakat en güzel halini ekilen saçların adaptasyon sürecini tamamladıktan sonra 1- 1,5 yıl içerisinde alır.Ekilen saçlar dökülmemeye kodlanmış bölgeden alındığı için dökülmezler.Saç kişinin kendisine ait olduğundan aynı renk ve karakterde çıkar.Saç ekiminde var olan saç miktarı ve alınma şekli önemli olduğu kadar ekilen saçların yönü,ön saç çizgisinin doğallığı en az ekilen saç miktarı kadar önemlidir.Ömür boyu uzayan saçlar insanın görünümünü değiştirdiği gibi psikolojisini de olumlu yönden etkiler.

Please follow and like us:
Pin Share

Comment here