TURİZM-SAĞLIK

JAKARTA – ENDONEZYA

Dünyanın en çok nüfusa sahip 4.ülkesi. En büyük Müslüman ülke. Ülke anayasası Şeriat kanunlarından esinlenmiş…

Birçoğunuz bu makaleyi okurken Endonezya’ya gitmekten vazgeçebilir ancak durum sanıldığı gibi değil. Yüzde 90 Müslümanların yaşadığı bu ülkede bazı şeyler sadece kitapta kalmış diyebiliriz. Gerçekte kimse kimsenin hayat tarzını sorgulamıyor. Ülkede içki satışı serbest ve hemen her yerde içilebiliyor. Müslüman nüfus ve geri kalan Budist, Hindu, Hıristiyanlar kendi inançlarını istedikleri gibi yaşayabiliyor, ibadet edebiliyorlar. Şehrin her azınlığa özgü, kendi dinini ve adetlerini rahatlıkla yaşayabileceği gettoları var.  Ancak ortak yaşam alanlarında herkes birbirine son derece saygılı.

Şehrin sembolü olarak çok büyük bir cami yapmışlar. İstiklal Camii. Cami çok büyük ama hani nasıl derler, sanki “huşu” eksik. Ülkemizdeki en küçük bir Camii’ye girdiğimizde bile hissettiğimiz o “huzur” yok gibi. Burada da tüm camiler gibi girişte ayakkabı çıkartılıyor. Ancak hemen halıya değil de mermerin üzerine basarak yüz metre cami içinde yürünüyor. Resimlerden de görüleceği üzere cami 5 katlı ve içi boş bir apartmanı andırıyor.

Daha önceki gidişlerimde sokaktaki Endonezyalının Türklere sempatilerini görmüştüm. Müslüman bir ülkeden gelmemiz, Beyaz bir ırk olmamız ve Avrupalı görünüşümüz onları Türklere hayran bırakan ögelerimiz. Ancak bu kez işin boyutu değişmiş. Türk dizileri başlayınca her gördükleri Türk’e Hollywood yıldızı muamelesi yapıyorlar. Öğrenciler hep birlikte veya tek tek Selfie çektirmek istiyorlar. Konuşmak, sarılmak, öpmek istiyorlar. Burada her Türk kadınının adı Elif, erkeğinin adı Onur.

Tabi her ülkede olduğu gibi Taksi Şoförü terörü Endonezyada da var. Taksiler şirketlerine göre ayrılıyorlar. En güvenilir şirket “BlueBird” mavi renkli taksiler. Çünkü hepsinde taksimetre var. Ama taksimetreyi açmak istemedikleri oluyor. Zorla açtırsanız da bu kez Jakarta turu! fiyata dahil oluyor. Bu nedenle, Taksiye binmeden önce bir gideceğiniz bölgeye Taksimetre kaç para yazar diye sormakta fayda var. Not: Otelin çağırdığı özel taksilere de binmeyin. En az 5 katı hesap ödersiniz.

 

Türkiye istese Endonezya’ya çok daha fazla mal satar. Şu andaki rüzgarı arkasına alan akıllı iş adamının Endonezya’da satamayacağı ürün yok denilebilir. Buna karşın bakıyorsunuz, hep aynı Türk firmalarının ürünleri raflarda.

Jakarta (Cakarta) aynı zamanda ülkenin ekonomik, kültürel ve siyasi merkezi, Güneydoğu Asya’nın en kalabalık şehri. Cakarta ismi Sanskritçe bir kelime olan “Cayakarta“‘dan geliyor. “Zafer” anlamına geliyor.

Şehir, 4. yüzyılda kurulduktan sonra Sunda krallığının önemli bir ticaret limanı haline geliyor. Hollanda Hindistanı kolonisinin başkenti konumunda. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Endonezya’nın bağımsızlığını ilan etmesiyle ülkenin başkenti oluyor. İsmi Latincede. Indus Adası.

Endonezya Cumhuriyeti ise; 17.508 adadan oluşan. 270 milyon civarında nüfusuyla dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi ve aynı zamanda en kalabalık Müslüman ülkesi. 15.yy’da Müslüman tüccarlar bölgeye İslamı getirmişler. İkinci Dünya Savaşı’ndan sona üç buçuk asır süren Hollanda sömürgeliğinden kurtularak bağımsızlıklarını elde etmişler. Endonezya tarihi daha sonra doğal afetler, rüşvet, bölünme, Suharto sonrası demokratikleşme süreci ve hızlı ekonomik değişikliklerle çalkantılı geçmiş. Şu anki Endonezya Cumhuriyeti üniter bir devlet olmakla birlikte 33 eyaletten oluşuyor. Kişi başına düşen milli geliri yıllık 2250 dolardır. Endonezya adalarının en büyükleri, Sumatra, Borneo, Cava, Selebes ve Yeni Gine’dir. Doğal kaynakları olan Palmiye, muz, hint kirazı, turunçgiller, balık, Kalay, petrol, doğalgaz, kömür, boksit, manganez, altın ve gümüş en temel ihracat malları arasındadır. Çok çeşitli etnik gruplardan meydana gelen Nüfusun büyük bir kısmı Avustronezyalı halklardan olup  Papular, Bataklar, Alaslar, Kabauslar, Gojolar, Araplar, Çinliler ve Hindular da diğer etnik grupları teşkil eder. Halkın % 90’ı Müslümandır. Kalanı ise Konfüçyanizm, Budizm, Putperestlik ve Hıristiyanlık gibi inançlara sahipler. Başkent Jakarta (Cakarta), Resmi dil Endonezce, Yönetim Üniter Cumhuriyet. Kuruluş; 17 Ağustos 1945, Yüzölçümü; 1.900.000 km² , Para birimi Rupi (1 Dolar 15.000 Rupi) Trafik akışı ise soldan..

Please follow and like us:
Pin Share

Comment here