DÜNYA MAGAZİN

‘EN İYİ YÖNETMEN’ ÖDÜLÜNÜ ALAN İLK ASYALI KADIN!

Chloé Zhao, ‘Nomadland’ filmi ile Altın Küre Ödüllerinde ‘En İyi Yönetmen’ ödülünü alan ilk Asyalı kadın oldu. 1984’te ‘Yentl’ filmi ile ‘En İyi Yönetmen’ ödülünü alan Barbra Streisand’den 37 sene sonra bir kadın yönetmen bu ödülü almış oldu. Altın Küre tarihine bakacak olursak ‘En İyi Yönetmen’ kategorisinde ödül alan tek Asyalı film yönetmeni Ang Lee olmuştu. ‘Crouching Tiger, Hidden Dragon’ filmi ile 2001’de ‘En İyi Yönetmen’ ödülünü alan Lee, daha sonra ‘Brokeback Mountain’ ile 2006’da aynı ödülü almıştı.

Daha önce National Society of Film Critics, Los Angeles Film Critics Association ve New York Film Critics Circle gibi kurumlardan ‘En İyi Yönetmen’ ödülleri alan Zhao’nun Altın Küre’deki başarısının ardından Oscar Ödüllerinde de ödül alabileceğini tahmin ediyor.

Bu sene ‘En İyi Yönetmen’ ödül adayları konusunda da tarihe geçen Altın Küre, aynı kategoride ilk defa üç kadını aday gösterdi: ‘Nomadland’ yönetmeni Zhao, ‘One Night in Miami’ yönetmeni Regina King ve ‘Promising Young Woman’ yönetmeni Emerald Fennell. Üçüncü yapımı ‘Nomadland’ filminden öne 2015’te ‘Songs My Brothers Taught Me’ ve 2017’de ‘The Rider’ filmlerinin yönetmenliğini üstlenen Zhao, 2021’de Angelina Jolie’nin de yer aldığı ‘Marvel’s Eternals’ filminin yapımını üstleniyor.

 

Please follow and like us:
Pin Share

Comment here