DÜĞÜNLER - ÖZEL ANLARTURİZM-SAĞLIKYAŞAM

BASIN TÜM GÜCÜYLE BİRLİKTE

“Birlik ve beraberlikle mesleki eğitimi önemsiyoruz”

Afyon Gazeteciler Cemiyeti (AGC) tarafından düzenlenen 24 Temmuz Basın Bayramı programı Cumartesi günü Sandıklı ilçesinde bulunan Akdağ Tabiat Parkı’nda yapıldı.

Basın mensuplarının hafta sonu dinlenebilmeleri ve ailece tanışabilmeleri amacını taşıyan Afyon Gazeteciler Cemiyeti’nin Akdağ gezisine çok sayıda basın mensubu aileleri ile birlikte katıldılar.

Cumartesi günü Anıtpark önünden Sandıklı’ya hareket eden Afyonkarahisarlı basın mensupları ilk olarak Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl’ü Sandıklı Belediyesi’nde ziyaret ettiler. Hüdai Kaplıcasında sabah kahvaltısında basın mensupları ile bir araya gelen Sandıklı Belediye Başkanı Dr. Mustafa Çöl, kendisinin de gazete ve radyo sahibi olarak basın camiasına yabancı bir isim olmadığını, görev süresi boyunca da basın mensupları ile hep samimi diyaloglar içerisinde bulunduklarını söyledi

Afyonkarahisar il ve ilçelerinden Gazete, İnternet Medyası, Radyo sahipleri, çalışanları ile kıymetli ailelerinden oluşan heyeti misafir etmekten duyduğu memnuniyeti ifade eden Başkan Dr. Mustafa Çöl, “Sandıklımız sürekli olarak gelişip, güzelleşiyor. Bu çalışmalarımızda tüm basın mensuplarımızın desteğini görüyoruz. Kendilerine bu nedenle şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Sandıklı ilçemizde yapılan çalışmaları yakından takip ettiklerinin altını çizen basın mensupları ise ev sahipliği nedeniyle Sandıklı Belediyesi ve Başkan Dr. Mustafa Çöl’e teşekkür ettiler.

Afyon Gazeteciler Cemiyeti kafilesi Hüdai’deki ikramın ardından Akdağ Milli Parkı’na geçti. Afyon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezer Küçükkurt burada yaptığı kısa konuşmada Afyonkarahisar’daki basın camiası adına en önem verdikleri konuların başında birlik ve beraberliğin korunmasının yanı sıra mesleki eğitim çabaları olduğunu söyledi. Küçükkurt, “Meslektaşlarımızın mesleki becerilerinin artması açısından hangi çalışma olursa olsun bunun içerisinde olmak için var gücümüzle gayret ediyoruz.” dedi.

KÜÇÜKKURT: BİRLİK BERABERLİKLE MESLEKİ EĞİTİMİ ÖNEMSİYORUZ

Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Yönetim Kurulu Başkanı Sezer Küçükkurt, her yıl 24 Temmuz Basın Bayramı’nda ve 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde meslektaşlarla bir araya gelerek camiadaki birlik ve beraberliği pekiştirmeye çalışıldığını belirtti. Küçükkurt, “Bu yıl AGC Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarımız tarafından hem eğitim çalışması yapılıp hem de meslektaşlarımızın ailecek bir arada bulunabilecekleri hoşça vakit geçirebilecekleri organizasyonlar yapmaya çalıştılar. Ben değerli meslektaşlarımıza Akdağ Tabiat Parkı’nda düzenlediğimiz piknik programına katılımlarından dolayı şükranlarımı sunuyorum. Ailecek hep birlikte güzel vakit geçirdik. Bizlere kucak açan meslektaşımız Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl’e misafirperverliğinden dolayı ayrıca teşekkür ediyoruz. Akdağ Tabiat Parkı ve Sandıklı ilçemize her geldiğimizde ayrı bir güzellik kazandığını görüyoruz. Eğitim çalışmalarına önem veriyoruz. Nasip olursa 25 Temmuz 2022 Pazartesi günü Afyonkarahisar Valiliği ve Basın İlan Kurumu işbirliği ile eğitim çalışmamız olacak. 26 Temmuz 2022 Salı günü ise TRT ve Afyonkarahisar Valiliği işbirliğiyle yeni bir eğitim çalışmamız daha olacak. Bazen bu konuda arkadaşlarımızdan eleştiriler alabiliyoruz. Ama şunu söylemeden geçemeyeceğim. Afyonkarahisar’daki basın camiası adına en önem verdiğimiz konuların başında birlik ve beraberlik geldiği gibi eğitim çabaları gelmektedir. Arkadaşlarımızın mesleki becerilerinin artması açısından hangi çalışma olursa olsun bunun içerisinde olmak için var gücümüzle gayret ediyoruz. Bize bir harf dahi öğretene minnettar olduğumuzu belirtmek istiyorum. Bizlere katkı sunup, çalışmalarımıza destek veren başta Afyonkarahisar Valiliğimiz olmak üzere tüm resmi kurumlarımıza bu vesile ile teşekkür ediyoruz.” dedi.

ÇÖL: BUTİK OTELİ HİZMETE ALIP KIZAK MERKEZİ YAPACAĞIZ

Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl ise burada yaptığı konuşmada 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle medya çalışanlarını aileleriyle birlikte Hüdai Kaplıcalarında ve Akdağ Tabiat Parkı’nda ağırlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Çöl, “Akdağ Tabiat Parkı’nda daha önce basın mensuplarımızı misafir etmiştik. Her gün yenilik katılan tesisimiz kendisini sürekli yenilemektedir. Yüz binlerce misafiri bünyesinde kabul eden ilçemize 30 kilometre uzaklıkta Sandıklı Belediyesi işletmesinde olan tesislerimizde gelenleri en güzel şekilde misafir ediyor ağırlıyoruz. Misafirlerimizin yaklaşık yüzde 75’i Afyonkarahisar dışından geliyorlar. Burada çok yakın zamanda inşallah hayalini kurduğumuz 30 kişilik çok modern, butik, doğa konseptine uygun bir otelimizi ilimizin, ülkemizin hizmetine açacağız. Burada amacımız inşallah dört mevsim güzelliklerinin ayrı yaşandığı bu mekânda dört mevsim boyunca turizm kapılarını sonuna kadar açmak istiyoruz. Yine hayalini kurduğumuz bir Kızak Merkezi ile burayı Afyonkarahisar’ın bir başka noktası haline getirmeyi istiyoruz. Önümüzdeki dönem içerisinde planlamalarımız bu şekildedir. 24 Temmuz Basın Bayramı vesilesiyle inşallah en kötü günümüz böyle olsun. Bende ilçemizde basının temsilcisi bir kişi olarak içinizden biriyim. Radya ve gazete sahibi olarak basın mensuplarıyla bir arada olmaktan, aynı mesleği paylaşmaktan onur ve gurur duyuyorum.” diye konuştu.

KURT: GEREKEN KISA NET ÖZ ANLATIMDIR

Konuşmaların ardından basın camiasının deneyimli isimlerinden Aydemir Kurt’un “diksiyon”, Ahmet Taşdelen’in de “fotoğrafçılık” üzerine yaptıkları sohbetlere geçildi.

Gazeteci Aydemir Kurt tarafından gazetecinin diksiyonu konusunda sunum yaptı. Televizyon ekranında ya da bir topluluk huzurunda konuşacak kişinin 15 dakikadan daha fazla etkili olamayacağını söyledi. Kurt, “Dinleyici kişi ya da kişilere onların ilgi alanına giren en iyi konu anlatılsa bile 16’ncı dakikadan itibaren mesajı vermede ya da etkili dinletmede başarılı olmak mümkün değildir. Bizde bir hastalıktır mikrofonu eline alan kişi saatlerce bırakmaz. Bunu pek çok yerde basın toplantılarında gözlemleme şansımız vardır. Bizim istediğimiz; Kısa, net, öz anlatımdır. Ama bu öz anlatımı da doğru Türkçe kullanımı ile yapmak gerekmektedir. Yapıyorum, ediyorum, gidiyorum, uçuyorum yazı dilidir. Ama diksiyon Türkçesinde; Yapıyor, ediyor, gidiyor, uçuyor şeklindedir. Sıkıntılı ya da peltek konuşma biçimi son harflerin konuşma sırasında verilmemesinden kaynaklanmaktadır. Geliyo, gidiyo, yapıyo olmaz. Doğru sözlü ifade biçimi elbette bunlar değildir.” şeklinde konuştu.

TAŞDELEN: İŞİNİZİ SEVİN GÖREV ÖNCESİ ÖN HAZIRLIK YAPIN

Gazeteci Ahmet Taşdelen en iyi fotoğraf ve görüntü çekiminde dikkate alınması gereken noktaları anlattı. Taşdelen şunları kaydetti: “Yaklaşık 30 yıldır gazetecilik ve fotoğrafçılık üzerine çalışıyorum. Gazetecilik mesleğinde yaptığınız işi severek yapmanız büyük önem taşımaktadır. Fotoğraf çekmek, kamera çekimi yapmak, haber yazmak olsun bunları severek yapmalısınız. Gazetecilik yapmak tüm bunların hepsi sevgi ile olan şeylerdir. Eğer işinizi sevmiyorsanız hiç boşuna zaman kaybetmeyin. Boşuna zamanınızı öldürmeyin. Birincisi budur. İkincisi şu ki; Fotoğraf çekmek ve görüntü toplamaktan önce gideceğiniz yer ve yapacağınız işle ilgili bilgi toplayın. Ortama bilgisiz bir şekilde gitmeyin. Gittiğiniz yerde gerek organizasyon gerekse kişisel olarak bir şey araştırıyorsanız ne yapacağınızı bilerek yola çıkın. Gittiğiniz yerde olayı toparlamaya çalışmayın. Gitmeden önce hazırlık yapıp bilgi toplamanız halinde sonuçlar daha verimli daha başarılı olacaktır. Ekipmanlarınız gerek yok diye bırakmayın. Ekipmanlarınızı kullanmak hayatınızı kolaylaştırıp yaptığınız işe kendinizi verebilmenizi sağlar. Kamera tripotun üzerindeyken arka tarafta, yan ve ön taraflarda ne olduğunu daha iyi anlar çevrenizi daha iyi gözlemlersiniz.”

Program Akdağ Tabiat Parkı’nda gezinti, dinlenme ve canlı müzik programı ile tamamlandı. Müzisyen Ahmet Kahraman ve ekibinin canlı müzik performansı beğeniyle dinlendi.

Please follow and like us:
Pin Share

Comment here